На откритата практика по БЕЛ, посветена на темата „Съд над Антигона“, учениците от 8. клас под ръководството на г-жа Даря Златанова се впуснаха в иновативно изживяване чрез театралната постановка. Този урок, базиран на трагедията „Антигона“ от Софокъл, даде възможност на младите участници да разберат по-добре съдебния процес, като част от практическото обучение по български език и литература.
В хода на практиката някои ученици разясниха как протича един съдебен процес, докато останалата част от класа се включи активно чрез подготовката на кратка драматизация върху трагедията. За да задълбочат своите знания и да стимулират критичното мислене, на учениците бяха зададени въпроси като „Какъв трябва да е един държавен ръководител?“, „Кога определяме един обикновен човек като ‘водач’?“ и „Може ли един народ да бъде принуден да следва политическите си лидери?“ – а най-важното, „Как може да бъде преодолян конфликтът?“
В края на часа водещите проведоха дискусия с учениците и гостите, като поставиха въпроси като „Как разбирате израза ‘сляпо подчинение’?“ и „Как обществото да се предпази от неразумни и самозабравили се управници?“ Тази интерактивна дискусия насърчи младите умове да анализират и изразят своето мнение по въпросите, които са от значение както за литературата, така и за съвременното общество.
Практиката „Съд над Антигона“ стана истинско театрално пътешествие, което не само разшири знанията на учениците по БЕЛ, но и им даде възможност да развият умения за анализ, критично мислене и ефективна комуникация – качества, от които зависи бъдещето на нашето общество.




Вашият коментар