+ 359 878 5011 64
Понеделник - Петък 8:00 -12:00 и 13:00-17:00
Обадете ни се

+ 359 878 5011 64

Работно време

8:00-12:00 и 13:00-17:00

ОРГАНИЗАЦИЯ НА ФОРМИТЕ НА ОБУЧЕНИЕ

 (1) Формите на обучение в училището са:

1. дневна (присъствена), която се провежда съгласно установения учебен план;

2.самостоятелна (неприсъствена), в която учениците се подготвят само самостоятелно, съгласно училищния учебен план. 

3.индивидуална

 (1) Дневната форма на обучение се организира за паралелки или групи в учебни часове през учебния ден и включва обучението на учениците по учебни предмети или модули.

  1. В дневната форма на обучение се включват и дейностите по целодневна организация на учебния ден, спортните дейности и часа на класа.

Самостоятелна форма на обучение включва самостоятелна подготовка и изпити за определяне на годишни оценки по учебните предмети от училищния учебен план.

(2.) Самостоятелната форма на обучение може да се организира за:

1.ученици в задължителна училищна възраст, които по здравословни причини, удостоверени с медицински документ, издаден от съответната експертна лекарска комисия, определена в Закона за здравето, не могат да се обучават в дневна форма;

2.ученици в задължителна училищна възраст – по желание на ученика или родителя, по реда на чл. 12, ал. 2 от ЗПУО, след решение на експертна комисия, създадена към регионалното управление на образованието.

3.ученици с изявени дарби;

4.лица, навършили 16 години;

Индивидуалната форма на обучение може да се организира за: 

1. ученици, които по здравословни причини, удостоверени с медицински документ, издаден от съответната експертна лекарска комисия, определена в Закона за здравето, не могат да се обучават в дневна, вечерна или комбинирана форма за повече от 30 последователни учебни дни; 

2. ученици, които по семейни причини желаят да завършат в други срокове обучението си за един или повече класове; 

3. ученици с изявени дарби; 

4. ученици със специални образователни потребности при условията на чл. 107, ал. 4 от ЗПУО; 

5. ученици в случаите по чл. 107, ал. 2, т. 1 – 4 от ЗПУО. 

Когато поради извънредни обстоятелства присъственият образователен процес в училището е преустановен, както и в случаите по чл. 105, ал. 1, 3 и 5, с изключение на обявяването на ден за честване на празника на общината, след заповед на министъра на образованието и науката обучението на учениците, записани в дневна и  индивидуална форма на обучение се осъществява, доколкото и ако е възможно, от разстояние в електронна среда чрез използване на средствата на информационните и комуникационните технологии.

(2) По избор на ученика при условията на чл. 12, ал. 2 и след заповед на директора на училището, при наличие на необходимите технически и технологични средства, обучение от разстояние в електронна среда за не повече от 30 учебни дни може да се осъществява и за ученик, записан в дневна или индивидуална форма,който по здравословни или други уважителни причини, удостоверени с документ, не може да посещава училище.

При обявена извънредна епидемична обстановка, когато присъственият образователен процес в училището не е преустановен, при наличие на необходимите технически и технологични средства, обучението в дневна или индивидуална  форма от разстояние в електронна среда може да се извършва за отделен ученик за повече от 30 учебни дни до края на извънредната епидемична обстановка:

  • ако поради здравословни причини, удостоверени с медицински документ, присъствието на ученика в училище поставя в риск живота или здравето му;
  • ако поради здравословни причини, удостоверени с медицински документ, присъствието на ученика в училище поставя в риск живота или здравето на лица, с които той живее на един адрес;
  • 3. по избор на ученика или родителя при условията на чл. 12, ал. 2 и след разрешение на началника на регионалното управление на образованието.

В случаите по ал. 3, т. 1 – 3, когато училището не може да осигури провеждането на дистанционни учебни часове, възможности за обучение от разстояние в електронна среда могат да се предоставят от друго, определено от регионалното управление на образованието училище, което предлага такова обучение или организира дистанционна форма на обучение.

Обучението от разстояние в електронна среда включва дистанционни учебни часове, самоподготовка, текуща обратна връзка за резултатите от обучението и оценяване.

Организацията на обучението в дневна, индивидуална, самостоятелна, форма на обучение, както и обучението от разстояние в електронна среда и условията и редът за преминаване от една форма на обучение в друга се уреждат с държавния образователен стандарт за организацията на дейностите в училищното образование. Оценяването в различните форми на обучение се извършва при условията и по реда на държавния образователен стандарт за оценяването на резултатите от обучението на учениците.

УСЛОВИЯ И РЕД ЗА ОРГАНИЗИРАНЕ И ПРОВЕЖДАНЕ НА ФОРМИТЕ НА ОБУЧЕНИЕ В УЧИЛИЩЕТО

 (1)При самостоятелна форма на обучение се прилага избран от ученика утвърден училищен учебен план за паралелката в дневна форма на обучение.

(2) Ученик от гимназиален етап, който е започнал обучението си в дневна форма на обучение и премине в самостоятелна форма, продължава обучението си по учебния план, по който е започнал съответната учебна година. Ученици, променящи формата си на обучение от дневна в самостоятелна в прогимназиален етап продължават обучението си по утвърден от РУО  учебен план.

 (3)Обучението по всички учебни предмети завършва с полагане на изпит пред комисия, определена със заповед на директора на училището.Изпитите по учебните предмети от училищния учебен план са организирани в сесии  по  график :

-Редовна изпитна сесия по всички учебни предмети от учебния план за съответния клас на ученика: от 6.01. 2025г. до 31 01.2025г. 

-Първа поправителна сесия- изпити по учебни предмети с получена оценка ”слаб 2” на редовната изпитна сесия -от 2.06.2025г. до 30.06. 2025г.

-Втора  поправителна сесия – изпити по учебни предмети с получена оценка ”слаб 2” на редовната изпитна и/или  първата поправителна сесия от 1.09.2025г. до 12.09. 2025г.

(4)Ред за уведомяване на учениците в самостоятелна форма за полагане на изпити:

  • Учениците, обучавани в самостоятелна форма подават заявление за записване в началото на учебната година от 1.09. до 12.09. за всяка предстояща учебна година.
  • Учениците, обучавани в самостоятелна форма подават заявления за явяване на изпити в срок до 10 дни преди началото на съответните изпитни сесии, като периодично се информират за предстоящите дейности за приключване на учебната година.
  • Ученикът е длъжен да се информира лично за графика на изпитните сесии,както и самостоятелно да се подготвя за явяване на изпити върху учебното съдържание от учебно-изпитните програми по учебни предмети и видове подготовка.
  • Зам.-директор УД е лицето, определено за класен ръководител на учениците в самостоятелна форма и отговорно служебно лице за запознаване на учениците с процедура за организиране и провеждане на самостоятелната форма, водене и оформяне на училищната документация на учениците по чл. 40.
  • За учениците по ал. 2, т. 2 в съответствие с чл. 112, ал. 7 от ЗПУО експертната комисия към регионалното управление на образованието, в която се включва и представител на Агенцията за социално подпомагане осъществява контрол на всеки учебен срок.
  • Учениците по ал. 2, т. 2, които не постигнат необходимите компетентности в съответния клас, продължават обучението си при спазване на изискванията на ЗПУО в друга форма на обучение, препоръчана от екипа за подкрепа за личностно развитие.
  • Самостоятелна форма на обучение не може да се организира за ученици по чл.49, ал. 2, т. 1. от ЗПУО.

(5)Ученик, обучаван в самостоятелна форма на обучение, който не се е явил на три поредни сесии, се смята за отписан от училището.

(6) Учениците могат да преминат в следващия клас само ако успешно са положили всички изпити за предходния клас през съответната учебна година. По изключение, когато здравословни/или други причини налагат явяване на ученика извън определените сесии, той подава мотивирано искане до директора на училището. Със заповед на директора се определят дати за явяване на изпита.

Екип от специалисти  в училището разработва индивидуален учебен план за:

– ученици в индивидуална форма на обучение;

– ученици със СОП, които се обучават в дневна форма на обучение;

Директорът на училището утвърждава индивидуален учебен план, разработен по чл. 95 на ЗПУО и държавния образователен стандарт за учебния план

Структурата на индивидуалния учебен план на учениците по ал. 2, т. 4 както и условията и редът за утвърждаване се определят с държавния образователен стандарт за приобщаващото образование. 

За обучението в индивидуална форма на обучение се изготвя седмично разписание на основата на индивидуалния учебен план, което се утвърждава от директора на училището. 

Учениците по ал. 2 се записват в определен клас и паралелка

Формата на обучение се избира от ученика при условията на чл. 12, ал. 2 на ЗПУО.

Формата на обучение се препоръчва от екипа за подкрепа за личностно развитие за:

  • ученик, ненавършил 16 години, чиято възраст надхвърля с повече от три години възрастта за съответния клас;
  • лице, навършило 16 години, което постъпва за първи път в училище;
  • лице, прекъснало обучението си за повече от три последователни учебни години;
  • лице, което не може успешно да завърши един и същ клас повече от три учебни години;
  • ученик, който променя формата на обучение в случаите по чл. 112, ал. 5 от ЗПУО;
  • ученик със специални образователни потребности.
  • За записване или промяна на формата на обучение за конкретна учебна година ученикът при условията на чл. 12, ал. 2 на ЗПУО подава заявление до директора на училището.
  • За записване на ученика в самостоятелна форма на обучение директорът на училището издава заповед.
  • Ученици, които се обучават в дневна и самостоятелна форма на обучение, могат да променят формата на обучението си преди началото на учебната година.
  • Промяната на формата на обучение се разрешава от началника на регионалното управление на образованието по подадено заявление от родителя/настойника или по искане на директора на училището за случаите уредени в нормативен акт.

Обучение от разстояние в електронна среда:

  • Обучението  се осъществява синхронно, а при невъзможност – несинхронно.
  • При синхронно обучение от разстояние в електронна среда дистанционните учебни часове включват синхронен урок и синхронно взаимодействие на учителя с ученика.
  • При несинхронно обучение от разстояние в електронна среда дистанционните учебни часове включват наблюдение на урок, без взаимодействие с учителя и с останалите ученици.
  • В случаите по ал. 2 и 3 текущата обратна връзка за резултатите от обучението и текущото оценяване се осъществяват при синхронно взаимодействие на учителя с ученика от разстояние в електронна среда индивидуално или в група. 
  • За обучение от разстояние в електронна среда ученикът при условията на чл. 12, ал. 2 от ЗПУО подава заявление до директора на училището. Към заявлението се прилага декларация от родителите за осигурени условия за провеждане на обучението и медицински документ.

За организиране на обучението от разстояние в електронна среда директорът: 

  • предварително проучва техническата осигуреност на учителите и учениците за работа от разстояние в електронна среда;
  • определя начина на обучение от разстояние в електронна среда или друг подходящ вариант на обучение в зависимост от възможностите на училището и техническата и технологичната обезпеченост, възрастовите особености и дигиталните умения на учениците;
  • избира съвместно с педагогическия съвет електронна образователна система за обучение и взаимодействие с всички участници в образователния процес, приложенията, които ще се използват по класове и/или паралелки, в т.ч. и възможностите за разделяне на паралелките на по-малки групи; 
  • организира обезпечаването на учителите с технически средства за провеждането на обучение от разстояние в електронна среда;
  • създава организация по даден учебен предмет при отсъствието на учител няколко паралелки да се обучават едновременно от друг учител; 
  • проучва възможностите за възлагане на допълнителни часове на педагогически специалисти за провеждането на обучение от разстояние в електронна среда; 
  • съвместно с педагогическия специалист по даден учебен предмет създава организация, когато няма друга възможност и при обективна необходимост някои от темите по съответния предмет да се вземат присъствено при запазване на общия брой часове.